צור קשר ממליצים קטעי טלוויזיה גמילה מסוכרים מאמרים גמילה מעישון דף הבית
  מבזקים
אני כבר מספיק בוגר
למי שעוד לא הספיק לשמוע את הילד שלא אומר "כמה את חופרת" מצבו טוב. לאחרונה אימצו ילדים ובני נוער את המושג החדש כדי להיפתר בקלות מהטפות ההורים ליתר דיוק מדברים שלא מתחשק להם לשמוע ולהקשיב.

הנוער והילדים של היום מעדיפים לקנות קופסת סיגריות על חפיסת שוקולד
פעם ילדים שלנו היו מבקשים מההורים 2 שקל לקנות מסטיק היום הם מבקשים 20 שקל לקנות חבילת סיגריות. נשמע מפתיע? כדי שתעשו בדק בילקוט של ילדכם לפני שיהיה מאוחר מידי. כיום הרבה ילדים מגיל 12 ומעלה מתחילים לעשן ללא ידיעת ההורים ומורי ביתי הספר. יש להם כבר "ערכת עישון" הכוללת סיגריות, מצית, מסטיק, דורדוראנט ובושם כדי שחס וחלילה לא תגלו אותם.

עובדות שלא ידעתם על המעשן הפסיבי
עישון פסיבי הורג כ -3,000 מעשנים מדי שנה מסרטן ריאות.
עישון פסיבי גורם 30 פעמים כמו הרבה מקרי המוות מסרטן הריאה. ועוד...

טלפון   03-6298880
צור קשר
שם:
טלפון:
מהות הפניה:
     
   
 
 
 
 


   
מאת: טלי מזרחי

בישראל מתים בכול שנה 10,000 איש כתוצאה מנזקי העישון, אחוז המעשנים בכלל האוכלוסייה בקרב בני הנוער 21 ומעלה הוא % 23.3, כך מדו"ח שר הבריאות בישראל 2010.
 

נתון מדאיג שפרסם משרד הבריאות מציין כי בקרב בני הנוער בישראל מעשנים כבר מגיל צעיר 23 אחוז, וזה מבלי לחשב את אלה שלא מצהירים ומדווחים. הילדים שאמורים להוביל את המחר שלנו פוגעים בבריאותם כבר בגיל צעיר. חלקם מעשנים סיגריות וחלקם נרגילות,אשר נתפסות בעיניהם כפחות מסוכנות ואף התפיסה הרווחת בעיניהם כי נרגילה כלל אינה פוגעת בבריאות בשל הטעמים הריחות שהמעשן שואף.


העישון הוא גורם המוות מספר אחד בעולם אשר עוד לא הצליחו למנוע. בישראל מתים 10,000 איש מנזקי העישון, כך נמסר מנתוני דו"ח שר הבריאות. מוצרי טבק גורם למחלות רבות כמו מחלות סרטן מחלות לב וכלי דם, מחלות ריאה ודרכי נשימה, מתח נפשי, ירידה בפוריות אצל נשים וגברים כאחד, אימפוטנציה, הזדקנות מוקדמת של העור, פגיעה בכושר הגופני ועוד.

 


%90 מהמעשנים מתחילים לעשן לפני גיל 18 לפני דו"ח שר הבריאות.מבני הנוער בחט"ב ובתיכונים מעשנים סיגריה לפחות פעם בשבוע וכ-5% מעשנים סיגריה לפחות פעם ביום. כמו כן, ידוע כי אחוז המעשנים עולה עם הגיל. הסיבות להתחלת עישון בקרב בני הנוער רבות , כמו למשל: השפעה חברתית וסביבתית, לחץ חברתי, רצון להרגיש שייך ב"חבר'ה", סקרנות, חיקוי של חברים, עישון בעקיבות הורים מעשנים.
 
טבק נרגילה הפך לתופעה שכיחה בקרב בני נוער כול המחקרים שנערכו בעולם הוכיחו חד משמעית, כי מדובר בסכנה בריאותית הדומה לעישון סיגריה, ואף חלק מהחוקרים סבורים, כי מדובר בסכנה בריאותית חמורה יותר. בהתחשב במשך הזמן המוקדש לעישון ולספיגת העשן המוגברת עקב מבנה הכלי המכיל מים. יש האומרים שהשפעה המזיקה הטמונה בעישון נרגילה, המשוואה לחפיסת סיגריות שלמה. חוץ מההשפעה המסרטנת של החומרים שנמצאים בטבק הנרגילה, הוא גם מכיל ניקוטין ועלול לגרום להתמכרות בדיוק כמו עישון סיגריה. מעשני נרגילה נמצאים בסיכון לחלות במחלות מדבקות בשל הרוק הנוגע בכלי ומעובר מפה לפה למשל כמו: הרפס, ומחלות ויראליות שונות. למרות כל הסכנות הבריאותיות הטמונות בעישון נרגילה בני נוער חושבים כי עישון נרגילה אינו מזיק כמו גם סבורים כי החומרים אשר בטבק עוברים סוג של טיהור בשל העובדה שהם עוברים במים, מה שאינו נכון כלל.

מגמת סיגריות ונרגילה בקרב בני הנוער הן מדאיגות ביותר והורים יכולים למנוע התחלת העישון בקרב ילדיהם המתבגרים.כמובן אחת הדרכים המרכזיות היא באמצעות מתן דוגמא אישית, והתנגדות מוחלטת ושלילית כלפי העישון, והסבר על נזקי העישון לגופנו.  


 
 צור קשר  |   עלינו  | גמילה מסוכרים  |   נזקי העישון   |  קטעי טלוויזיה   |   גמילה מעישון  | דף הבית