צור קשר ממליצים קטעי טלוויזיה גמילה מסוכרים מאמרים גמילה מעישון דף הבית
  מבזקים
אני כבר מספיק בוגר
למי שעוד לא הספיק לשמוע את הילד שלא אומר "כמה את חופרת" מצבו טוב. לאחרונה אימצו ילדים ובני נוער את המושג החדש כדי להיפתר בקלות מהטפות ההורים ליתר דיוק מדברים שלא מתחשק להם לשמוע ולהקשיב.

הנוער והילדים של היום מעדיפים לקנות קופסת סיגריות על חפיסת שוקולד
פעם ילדים שלנו היו מבקשים מההורים 2 שקל לקנות מסטיק היום הם מבקשים 20 שקל לקנות חבילת סיגריות. נשמע מפתיע? כדי שתעשו בדק בילקוט של ילדכם לפני שיהיה מאוחר מידי. כיום הרבה ילדים מגיל 12 ומעלה מתחילים לעשן ללא ידיעת ההורים ומורי ביתי הספר. יש להם כבר "ערכת עישון" הכוללת סיגריות, מצית, מסטיק, דורדוראנט ובושם כדי שחס וחלילה לא תגלו אותם.

עובדות שלא ידעתם על המעשן הפסיבי
עישון פסיבי הורג כ -3,000 מעשנים מדי שנה מסרטן ריאות.
עישון פסיבי גורם 30 פעמים כמו הרבה מקרי המוות מסרטן הריאה. ועוד...
טלפון   03-6298880
צור קשר
שם:
טלפון:
מהות הפניה:
     
   
 
 
 


   
מאת: טלי מזרחי

הנוער והילדים של היום מעדיפים לקנות קופסת סיגריות על חפיסת שוקולד, איפה אתם ההורים?
 

פעם ילדים שלנו היו מבקשים מההורים 2 שקל לקנות מסטיק היום הם מבקשים 20 שקל לקנות חבילת סיגריות. נשמע מפתיע? כדי שתעשו בדק בילקוט של ילדכם לפני שיהיה מאוחר מידי. כיום הרבה ילדים מגיל 12 ומעלה מתחילים לעשן ללא ידיעת ההורים ומורי ביתי הספר. יש להם כבר "ערכת עישון" הכוללת סיגריות, מצית, מסטיק, דורדוראנט ובושם כדי שחס וחלילה לא תגלו אותם.


דני שם בדוי נער בן 16 לקח את השאכטה הראשונה שלו בכיתה ו' וכבר בסוף השנה התחיל לקנות קופסאות באופן קבוע, סיפר שהתחיל לעשן מהשפעה חברתית. "ישבתי עם כמה חברים מעשנים והם הציעו לי לנסות, לא רציתי להיתפס כילד חסר ניסיון או חנון אז הסכמתי להצעה, מה שלא ידעתי שמאז אני ימשיך לעשן באופן קבוע 2 קופסאות ליום . ששאלו אותי אם אני מרוצה שהחלטתי לעשן בגיל צעיר אני אומר שלמרות שכיף לי לעשן הייתי מעדיף להתחיל אחרי הצבא ואולי הייתי מספיק חכם כדי לעשות החלטה לא לעשן מבלי לחשוב מה יגידו עלי כמו שאתה ילד. עישון היה חלק מהמרד הנעורים שלי כשההורים שלי גילו אני מעשן בפעם הראשונה בחטיבה זה זעזעה אותם מאוד, הם כעסו התאכזבו וביקשו שאפסיק לעשן, וכשגילו שנתיים אחר כך שלא הפסקתי הם כבר לא היו יכולים לעשות יותר מידי." למרות דני לא רצה לאכזב את ההורים אך הוא הרגיש שהוא כבר לא ילד אלא גבר בתהליך ההתבגרות, ולכן הקושי להפסיק הפך קשה.



 

מחקרים רבים הראו שהשפעה הכימית של הטבק בסיגריה פחות מושכת את המעשנים מאשר פעולת העישון עצמה. הדלקת הסיגריה, החזקת הסיגריה ביד והיא כפית למעשנים פעולת השאיפה והנשיפה ופעולת האיפור כמובן כנראה מרגיעה את המעשנים, מעין תרפיה בעיסוק.

העישון מתחיל בדמות חיקוי כמו ההורים מעשנים ,ילדים צעירים מתחילים לעשן בגלל הרצון להתבגר מהר יותר, להתנסות בדברים חדשים כמו כן לחצים בלמודים בהחלט יכולים לגרום להתחלת עישון.

הילדות והתמימות נגזלת בדור של היום מהר מאוד אולי אפשר בין היתר להאשים את ההורים, הטכנולוגיה , או את משרד החינוך? אבל מה שבטח שמאז קום המדינה הילדים שלנו כבר ממש לא תמימים הם הרבה יותר מתוחכמים, מבינים וחשופים . מעבר לתופעת העישון "במחששה" הצדדית בבתי הספר, תלמידים מתחילים להתנסות בעישון מריחואנה אשר נחשב לסם לכול דבר.

הסיגריה כבר נתפסת בעיני תלמידים כחלק מהשגרה ואינה מהווה מפחד , תלמידים רבים ברחבי הארץ מודעים ואף אינם חוששים ממערכת החינוך אשר תגלה כי הם מעשנים. כוח ההרתעה של המורים והמנהלים כאחד ירד ובשל כך גם כוחם של ההורים. התלמידים חשים הפחד הגדול מפני "חרם" "נידוי" הופך הרבה ילדים ובני נוער מידי יום למעשנים. גם תלמידים שאינם נמשכים לעשן הסיגריה מוצאים עצמם מתנסים ואף הופכים למעשנים מחשש שלא יהיו עוד ילדים מקובלים. עידן הפייסבוק הפך לאמצעי קל ופשוט עבור מאות ואלפי תלמידים להפיץ חרם על תלמידים. כלי התקשורת זה נותן בידם כוח להשתמש בתלמידים שאינם משתפים פעולה עם "המקובלים". "שרון תלמידה בכיתה ו' סיפרה לנו כי נאלצה להתחיל לעשן כי כול החברות הטובות שלה כבר התחילו , ואם לא הייתה מתנסה הן היו צוחקות עליה בכול הפסקה אף המציאו לה שמות גני "החנונית" הפחדנית" אחרי שספגה ירידות ללא הרף החליטה לעשן. כיום היא כבר בת 15 מעשנת קופסא ליום.

למרות העלייה במודעות, יותר בני נוער מעשנים מאשר בעבר. בישראל מתים מדי שנה כ-10,000 איש מצריכת ניקוטין: יותר מפי 20 מאשר תאונות דרכים.
אך למרות עובדה זו , עדיין הרשויות אינם עושים מספיק כדי לעצור את התופעה, כמו גם ההורים שעסוקים בדאגה לארגן לילד עוד חוג אטרקטיבי , ובדרך מפספסים את בריאותם של ילדיהם.
העיסוק בחומר ובאמצעים למען הילדים הפך היום לדבר העיקרי, מאשר בעבר הילדים. כיום הרבה מהילדים מתאבזרים בטלפון נייד צמוד, חוג משעשע, ואתר משלהם בפייסבוק ודואר אלקטרוני . מכאן השליטה של ההורים פחות קלה, ילדים מצליחים "בקלות" להסתיר מההורים דברים כמו עישון סיגריות, מריחואנה, ואלכוהול שמצטרף גם לשורת הנזקים .



 




 






 
 צור קשר  |   עלינו  | גמילה מסוכרים  |   נזקי העישון   |  קטעי טלוויזיה   |   גמילה מעישון  | דף הבית